Morag Marr
Administrator
Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: zza pleców :)
|
Wysłany: Czw 19:48, 02 Lis 2006 Temat postu: [Chemia][Chemia organiczna] |
|
|
Chemia organiczna- chemia związków węgla. Wartościowość węgla- węgiel w związkach jest zawsze (IV)- wartościowy.
Cechy atomów węgla- cechą atomów węgla jest zdolność do tworzenia wiązań kowalencyjnych między sobą.
Skład cząsteczek związków organicznych- wodór, azot, siarka, fosfor, fluor.
Związki organiczne- a)łańcuchowe: 1)nasycone (alkany) 2)nienasycone (alkeny i alkiny) b) pierścieniowe 1)karbocykliczne* (nasycone i nienasycone) 2) heterocykliczne* *aromatyczne
Alkany- węglowodory nasycone posiadające wszystkie wiązania pojedyncze pomiędzy atomami węgla.
Ogólny wzór alkanów- CnH2n+2
Szereg homologiczny- szereg związków gdzie każdy następny różni się od poprzedniego o grupę –CH2-
Szereg homologiczny alkanów- CH4 –metan; etan; propan; butan; pentan; heksan; heksan; hepton; oktan; nonan; dekan
Właściwości fizyczne alkanów- 1-4 gazy @ 5-15 ciecze @ 15 i wzwyż ciała stałe @ Nie rozpuszczają się w wozie tylko w rozpuszczalnikach organicznych.
Właściwości chemiczne: 1) ulegają spalaniu całkowitemu i niecałkowitemu 2) alkany ulegają reakcji substytucji (podstawiania) – proces polegający na zastąpieniu atomów w cząsteczce związku organicznego atomami innych pierwiastków.
Wzory ogólne alkenów i alkinów- CnH2n – alkeny (C2H4-eten; C3H6-propen; C4H8- buten) CnH2n-2- alkiny (C2H2-etyn; C3H4-propyn).
Właściwości fizyczne węglowodorów nienasyconych- najprostsze węglowodory nienasycone to gazy bezbarwne, nierozpuszczalne w wodzie @ węglowodory nienasycone o dłuższych łańcuchach węglowych to ciecze lub ciała stałe Właściwości chemiczne węglowodorów nienasyconych- ulegają spalaniu całkowitemu i niecałkowitemu @ węglowodory nienasycone ulegają reakcji przyłączania @ woda bromowa i nadmanganian potasu ulegają odbarwieniu @ etan i eten i ichiomologi mogą przyłączać wodór, chlor, chlorowodór, bromowodór, wodę @ Alkeny i alkiny jako związki nienasycone ulegają reakcji polimeryzacji. Reguła Markownikowa- przyłączenie cząsteczek hetero atomowych typu HX (np. HCl, HBr, HOH) do związku nienasyconego odbywa się w taki sposób, że atom wodoru przyłącza się do tego atomu węgla z podwójnego wiązania z którym połączonych jest więcej atomów wodoru.
ściąga nie mojego autorstwa
Post został pochwalony 0 razy
|
|