slawek
Dołączył: 01 Lis 2006
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Od kolegi
|
Wysłany: Śro 22:25, 01 Lis 2006 Temat postu: [Podstawy ekonomii][Ekonomia - wstęp] |
|
|
Ekonomia- jest nauką o tym w jaki sposób ludzie decydują o wykorzystywaniu ograniczonych zasobów w celu wyt. Dóbr, aby zaspokoić nieograniczone potrzeby konsumpcyjne.
Mikroekonomia- zajmuje się badaniem poszczególnych elementów tworzących gospodarkę. Analizuje sposób zachowania się na rynku poszczególnych producentów i konsumentów i nabywców.
Makroekonomia- zajmuje się analizą gospodarki jako całość.
Ekonomia pozytywna- zajmuje się opisywaniem i wyjaśnianiem zjawisk oraz procesów gospodarczych.
Ekonomia normatywna- zajmuje się ich oceną według wartości i norm etycznych.
Potrzeba- brak czegoś, uczuć, coś niezbędnego, stan braku czegoś.
Przykłady potrzeb: jedzenie, picie palenie, ubranie, sen, miłość.
Cechy potrzeb: nieograniczone, różnorodne, zmienne.
Źródła potrzeb: organizm człowieka, rozwój technologiczny, klimat.
Rodzaje potrzeb: materialne i niematerialne, fizjologiczne (naturalna I rzędu) kulturalne (wyższego rzędu) teraźniejsze i przyszłe, jednorazowe i ciągle.
Piramida potrzeb: fizjologiczna (głód, sen), bezpieczeństwa, przynależności i miłości, uznania i szacunku, samorealizacji, wiedzy i rozumienia, estetyczna.
Prawo Gossena oznacza że potrzeby ludzkie zaspokajane są w kolejności swej wielkości tzn. od największych do najmniejszych.
Dobro- to przedmiot materialny lub mający postać niematerialną charakteryzujący się odpowiednią użytecznością czyli mogący zaspokoić potrzeby ludzkie.
Dobro wolne- występują w przyrodzie w nieograniczonej ilości. Określone są również jako dobra darmowe, np. powietrze.
Dobro ekonomiczne- są wytwarzane przez człowieka w ograniczonej ilości, są dobrami rzadkimi.
Dobro materialne- np. praca szewca naprawiającego obuwie.
Dobro niematerialne- np. pomoc lekarza
Dobro konsumpcyjne- bezpośrednio zaspokajają potrzeby ludzkie.
Dobro produkcyjne- służą do wytwarzania innych dóbr.
Dobra komplementami (uzupełniające)- polegają na uzupełnianiu się różnych dóbr w celu zaspokojenia określonej potrzeby.
Dobra substytucyjne (zastępcze)- polega na tym że potrzeba może być zaspokajana przez różne zastępujące dobra. Dobra prywatne- czyli takie których posiadanie jest związane z przeniesieniem praw własności w momencie zapłacenia za nie sprzedającemu.
Dobra publiczne- są też dobra z użytkowania których nie można wyłączyć nikogo.
Usługa- to zorganizowane działania w których wyników powstają wartości użytkowe zaspokające potrzeby ludzkie. Dzielimy usługi na rzeczowe (produkcyjne, odpłaty, narodowe), osobiste, ogólnogospodarcze(konsumpcyjne, nieodpłatne, dla ludności).
Zasoby ekonomiczne- obejmują wszystko to co jest potrzebne i wykorzystywane do produkcji dóbr i usług.
Zasoby ludzkie- praca człowieka, umiejętności.
Zasoby naturalne- ziemia, surowce mineralne.
Zasoby kapitałowe- kapitał rzeczowy- środki prac, kapitał finansowy- gotówka, kredyt.
Technologia produkcji- określa rodzaje zasobów koniecznych do wyprodukowania danych produktów oraz proporce w jakich zasoby te winny być połączone ze sobą.
Zjawisko rzadkości- zapotrzebowanie= ilość dóbr którą ludzie chcieliby posiadać w ciągu roku= zdolności= ilość dóbr które ludzie zdolni są wytworzyć w ciągu roku.
Koszt alternatywny- jest to koszt inaczej koszt zaniechanych możliwości. Wartość lub najlepszej z możliwych korzyści utraconej w wyniku dokonanego wyboru.
Cechy kosztu alternatywnego- jest zawsze ponoszony prze osobę podejmującą decyzje, jest określony w chwili dokonywania wyboru, ma charakter subiektywny.
Krzywa możliwości produkcyjnej- to inaczej krzywa transformacji prezentuje na całej swojej długości najlepszą możliwą do wytworzenia struktur produkcyjnej przy nie zamienialnym zasobie czynników wytworzenia.
Drogi: ekstensywna- wykorzystywanie nowych terenów, intensywną0 specjalizację prac, lepszą organizację pracy, nowe technologie.
System ekonomiczny- stanowi zespół instytucji związanych z podejmowaniem i realizacją decyzji ekonomicznych.
Gospodarka tradycyjna- ludzie żyją zgodnie z odwiecznymi zwyczajami i tradycjami. Kwestie co ma być produkowane w jaki sposób i jak rozdzielone nie stanowią problemów ekonomicznych. Gospodarka ma charakter zamknięty.
Gospodarka rynkowa- większość czynników produkcji jest własnością prywatną. Motywuje to właścicieli zasobów do wykorzystania tego co posiadają w sposób dla siebie najkorzytniejszy.
Gospodarka nakazowa- występuje państwowa własność czynników produkcji, co związane jest z centralnym podejmowaniem decyzji, które przekazywane są jednostkom gospodarczym.
Gospodarka mieszana- sektor publiczny i prywatny.
Post został pochwalony 0 razy
|
|